Koncert

Kościół Św. Wojciecha. Kościół i Parafia mająca dla poznaniaków specjalne znaczenie. Tylko cztery lata młodszy od pierwszej parafii po tej stronie Warty – Kościoła p.w. Św. Marcina. W latach okupacji to tu przychodzili poznaniacy, by się modlić w języku ojczystym.

Kościół ozdobiony polichromiami ucznia wielkiego Mistrza Matejki. Polichromie – wnętrze kościoła - wymagało jednak renowacji. To był powód dla którego w 2002 roku zorganizowaliśmy koncert charytatywny na rzecz renowacji zabytkowych polichromii kościoła. Koncert – modlitwa, który w aspekcie artystycznym został zrealizowany przez naszych przyjaciół – Rodzinę Steczkowskich. Udało się nam zaprosić decydentów i co najważniejsze przekonać ich do tego, że warto przekazać środki publiczne na remont.

W 2010 roku, gdy wnętrze Kościoła pw. Św. Wojciecha jaśnieje pełnym blaskiem postanowiliśmy zorganizować „Koncert Dziękczynny”. Zaprosiliśmy do uczestnictwa wszystkich tych, którzy przyczynili się do odnowy, jak oczywiście również parafian i poznaniaków. W tym samym klimacie – pieśni maryjnych  - Rodzina Steczkowskich rozpoczęła koncert. W części drugiej doszło do wydarzenia artystycznego. Specjalnie na tą okazję kompozytor Koncertu „Nabożeństwa Majowe”  – Janusz Stalmierski - zinstrumentalizował swój koncert symfoniczny na skrzypce, fortepian i instrumenty perkusyjne. Byliśmy świadkami prawykonania tej wersji koncertu. 


 


Agata Steczkowska i Mateusz Smól (21.06.2002).


Czasami trzeba tylko trochę inicjatywy, ale jednocześnie wielu ludzi dobrej woli, by zrobić coś pożytecznego. Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji koncertu w 2002 i teraz, w maju 2010 roku składam serdeczne podziękowania. 


Janusz Stalmierski

koncert skrzypcowy

„Nabożeństwa majowe”

wykonawcy:

Mateusz Smól – skrzypce

Aleksander Krzyżanowski – fortepian

Małgorzata Koperska – perkusja

Jakub Molik – perkusja

Marianna Soroka – perkusja

Tomasz Szczepaniak - perkusja© S.Smól 2014